موضوع پیوستن یا نپیوستن ایران به FATF در برنامه «360 درجه» بررسی می شود

از شبکه مستند ببینید:
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 30 خرداد, 1397 - 13:00
جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «360 درجه» به موضوع پیوستن یا نپیوستن ایران به FATF و حواشی چند روز اخیر آن در رسانه‌ها پرداخته است.

به گزارش حلقه وصل، مساله داغ این روزهای محافل خبری، موضوع «گروه ویژه اقدام مالی» موسوم به «FATF» است و پیوستن یا نپیوستن جمهوری اسلامی ایران به این گروه، تبدیل به سوژه‌ی اصلی رسانه‌های داخلی و خارجی شده است به گونه‌ای که واکنش‌های بسیاری را از سمت مقامات مختلف کشور به همراه داشت. امابه راستی FATF چیست و چه کارکردی دارد؟ آیا پیوستن ایران به این قرارداد، کمک‌کننده خواهد بود یا منافع ملی را به خطر می‌اندازد؟  

گروه اقدام مالی یا FATF، یک نهاد مالی بین‌المللی است که ماموریت ویژه خود را پیگیری شفافیت مبادلات مالی برای مبارزه با پول‌شویی به خصوص در قالب معاملات مواد مخدر و مقابله با تامین مالی تروریسم اعلام کرده است. این نهاد در سال 2012، 49 توصیه را به عنوان استانداردهای خود ابلاغ کرد که شامل توصیه‌های مبارزه با تروریسم و شفافیت مالی بود. از نظر این نهاد مالی، کشورها به 4 دسته استاندارد، در حال پیشرفت، غیر همکار و لیست سیاه تقسیم می شوند که ایران از سال 2010 به بهانه برنامه هسته‌ای خود در بین کشورهای «لیست سیاه» قرار گرفت. اگر چه در سالیان بعد، اتفاقات دیگری رخ داد.

این قسمت از برنامه «360 درجه» نگاهی به این قرارداد و حواشی پیرامون آن دارد و ضمن معرفی کامل این قرارداد وتاریخچه‌ی آن، به گفتگو با مخالفان و موافقان آن می‌نشیند تا نظرات افراد مختلف را به تصویر بکشد.

«360 درجه»، مجموعه مستندهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است که با توجه به اتفاقات و سوژه‌های مهم جامعه در طول یک هفته تهیه و تولید می‌شود. به روز و به لحظه بودن موضوعات از ویژگی‌های اصلی این برنامه تلویزیونی است.

«360 درجه» با تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدهادی نعمت‌اللهی، جمعه هر هفته ساعت 21:30 از شبکه مستند پخش می‌شود

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.