رونمایی از کتاب «فرهنگنامه علمای مجاهد گیلانی» در رشت+ تصاویر

با همکاری ستاد مردمی جبهه فرهنگی انقلاب استان؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 24 بهمن, 1396 - 09:30
کتاب «فرهنگنامه علمای مجاهد گیلان» با همکاری ستاد مردمی جبهه فرهنگی استان گیلان در ویژه برنامه ی جشن پیروزی انقلاب اسلامی با حضور حجت الاسلام سید حمید روحانی رونمایی شد.

سید محمود حسینی مسئول روابط عمومی ستاد مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گیلان به حلقه وصل گفت: در همایش تجلیل از پیشکسوتان انقلاب اسلامی گیلان که با عنوان «خاطرات ترک خورده» برگزار گردید از کتاب «فرهنگنامه ی علمای مجاهد گیلان» نیز رونمایی شد.

وی بیان داشت: این رونمایی با حضور دبیر ستاد مردمی جبهه فرهنگی استان حجت الاسلام مهدوی و رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی حجت الاسلام سید حمید روحانی صورت گرفت.

حسینی در خصوص این کتاب تصریح کرد: جلد اول از کتاب «فرهنگ‌نامه علمای مجاهد گیلان از مشروطه تا انقلاب اسلامی» نوشته میثم عبداللهی و محمد عبداللهی، در شهر قم به چاپ رسید. این کتاب بعد از کتاب شهید آیت الله خمامی که در سال ۹۳ منتشر شده بود، حاصل ۳ سال تلاش نویسندگان آن است و به معرفی شخصیت هایی می پردازد که کمتر درباره آنها حرفی زده شده است و کمتر شناخته شده هستند.

وی ادامه داد: این کتاب دارای ۱۱۰ عکس و سند تاریخی است که بعضی از آنها برای اولین بار منتشر شده اند و هشتمین کتاب از مجموعه کتاب های موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان است.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: این کتاب در قالب فرهنگنامه و با ساختاری مشخص به همراه شیوه نامه مخصوص نگارش و ویرایش آن، در ۱۷ مدخل به زندگی ۱۷ نفر از عالمان مجاهد گیلانی پرداخته است و هدف از نگارش کتاب فرهنگ‌نامه علمای مجاهد گیلان، هویت بخشی به نسل‌های امروز و آینده، بر مبنای شناخت دقیق و عمیق ابعاد زندگی علمای مجاهد و مبارز گیلانی است که در راستای احیای اسلام ناب محمدی و مکتب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ گام برداشتند.

یادآور می شود، در این جلد به زندگی ۱۷ نفر از علمای مجاهد گیلان پرداخته شده است که این شرح حال‌ها به ترتیب حروف الفبا در کتاب چیده شده اند و به این شرح است: آیت‌الله شهید آقامیر بحرالعلوم رشتی، میرزاکوچک جنگلی، آیت‌الله شیخ محمدرضا چکوسری، حاج آقابزرگ رشتی، شیخ حسن حسام‌الاسلام، آیت‌الله میرزا محمدرضا حکیمی، آیت‌الله العظمی شهید ملامحمد خمامی
آیت‌الله شیخ محمدباقر رسولی، میرزاخلیل رفیع، آیت‌الله سیدمحمود روحانی، آیت‌الله سید عبدالوهاب صالح ضیابری، آیت‌الله شیخ علی علم‌الهدی، آیت‌الله شهید شیخ علی فومنی، آیت‌الله العظمی ملا عبدالله مازندرانی، آیت‌الله العظمی میرزا محمدعلی مدرس رشتی چهاردهی، آیت‌الله، شیخ یوسف نجفی جیلانی و اشرف‌الدین نسیم شمال.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.