جدیدترین اثر استاد رحیم‌پور ازغدی با عنوان «هنر؛ دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» منتشر شد

به همت دفتر نشر معارف؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 9 آبان, 1396 - 16:30
کتاب «هنر؛ دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» با محوریت فلسفه هنر اسلامی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

سرویس دریچه: کتاب «هنر؛ دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» اثر حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

کتاب «هنر؛ دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» سه گفتار از دکتر رحیم‌پور ازغدی (نظریه‌پرداز اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) است که در مجامع هنری و ادبی ایراد کرده است. «هنر؛ دیالوگ با فرشته یا شیطان؟»، «هنر؛ عهد با زیبایی و حقیقت» و «ما و خاستگاه مکتب های ادبی و هنری» عناوین گفتارهای این کتاب است.

با توجه به رویکرد انتقادی و کلان استاد رحیم پور ازغدی و کمبود کتب نظری درباره فلسفه زیبایی و فلسفه هنر اسلامی، این کتاب برای همه فعالان فرهنگی و هنری مناسب و قابل استفاده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «یک رکود طولانی و تعطیل در نوآوری در هنر ایران و به یک معنا در تمدّن فروپاشیده‌ اخیر مسلمین به قدر کافی می‌تواند ما را به خود آورد که چه کنیم تا دوباره نهضت «خلاقیّت» و تولید اندیشه در ساحت ادب و هنر، آغاز شود و از این وضع خجالت‌آور که ما را در حوزه‌ هنر، تقریباً به طور کامل، تبدیل به «مصرف‌کننده»، «واردکننده» و «ترجمه‌کننده» نموده، خارج شویم و در عرصه‌ نوآوری و خلاقیّت، به عنوان تولیدکننده جهانی درجه‌ اول شناخته شویم و ضمن مصرف تولیدات دیگران، به خود نیز احترام گذاریم. به اندیشه‌ خود، قابلیت‌ها و استعدادهای برادران و خواهران‌مان، به غنای عظیم فروخفته در زیر غبار فراموشی، و به فرهنگ و ادب و فلسفه و اندیشه‌ و هنر این سرزمین، احترام بگذاریم؛ «خود»، به صفت «مسلمان» بودن و «ایرانی» بودن...

بد است که دنیا ما را به عنوان جنبش جهانی جدیدی نه فقط سیاسی و ایدئولوژیک، به رسمیت شناخته و در همان امتداد، آماده‌ پذیرش یک جنبش جدید ادبی و هنری نیز باشد و ما خود چنین انتظاری از خود نداشته باشیم. در دهه‌ شصت، یک موج ادبیات مقاومت و هنر «انقلاب» را تجربه کردیم که کم‌سابقه و گاه بی‌سابقه بود. بی‌شک در منطقه، ‌سابقه نداشت و اگر در سطح جهان منتشر می‌شد، انگشت‌نما می‌بود، امّا ما جرأت نکردیم آن را تئوریزه و به عنوان مکتب جدید ادبی و هنری در استانداردهای جهانی عرضه کنیم و هنوز هم به خود اجازه نداده‌ایم که آن‌ را دستِ‌کم در دانشکده‌های هنر به متن درسی تبدیل کنیم. جالب است که غربیان، هنر و ادبیات انقلاب را دورادور زیر نظر داشته و ارزیابی دائمی دارند تا بدانند نهضت جدیدی که در دنیای اسلام پدید آمده، چه نقطه عزیمتی داشته و چه چیز را تهدید می‌کند؟ و در پی چه مطالباتی است؟»

کتاب «هنر؛ دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» گفتارهایی از حسن رحیم‌پور ازغدی (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) با همکاری انتشارات طرح فردا در 80 صفحه با قیمت 5000 تومان روانه بازار کتاب شده است.

دفتر نشر معارف پیش از این سه کتاب «عقلانیت»، «گفتگوی انتقادی در علوم اجتماعی» و «علوم اجتماعی و رودربایستی با عقلانیت» را از این نویسنده و پژوهشگر منتقد منتشر کرده است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.